Pobierz PDF

Aktualności

2017-04-12

Łucznicza Liga Wschód

Huculski Turniej Łuczniczy czyli II Runda Łuczniczej Ligii Wschód odbyła się 9 kwietnia 2017 roku w Zalutyniu w gminie Piszczac.  Imprezę otworzyli Radny Powiatu Bialskiego Mateusz Majewski i Przewodniczący Rady Gminy Piszczac Grzegorz Panasiuk. Na terenie ośrodka rekreacyjno-hodowlanego „Nad Lutnią” w turnieju łucznictwa tradycyjnego, historycznego i amatorskiego rywalizowało ponad 50 łuczników. Zapisani zawodnicy przyjechali z województw: lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego a nawet jeden z zawodników przyleciał aż z Saragossy w Hiszpanii. Największą ilość zgromadził turniej łuczników tradycyjnych. W konkurencjach historycznej i tradycyjnej łucznicy mieli 16 celów w terenie do których należało trafić najlepiej za pierwszym razem. Można było maksymalnie oddać do trzech strzał na jednym stanowisku. Następnie  rywalizacja toczyła się w strzelaniu na odległość poprzez odchodzenie w którym dwaj  z najsłabszymi wynikami odpadali aż do wyłonienia zwycięzcy. W ostatnim etapie rywalizacji łucznicy strzeli na czas do celów 3D. Każdy miał 40 sekund i 7 obiektów do których należało trafić. W końcowej rywalizacji turniej łuczników tradycyjnych wygrał Maciej Rosłoń z Parczewa, który otrzymał w nagrodę cel 3D ufundowany przez powiat bialski. Drugie miejsce zajął Marek Trancygier a trzecie Dariusz Kapica obaj z miejscowości Motycz w powiecie lubelskim, którzy zostali uhonorowaniu nagrodami od Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu. W kategorii łuczników historycznych pierwsze miejsce zdobył Jacek Siudaj z Radzynia Podlaskiego, który w nagrodę otrzymał cel 3D ufundowany przez powiat bialski. Na drugim miejscu uplasował się Marek Wierzbicki z Parczewa a na trzecim Jakub Sadowski z Burwina w gminie Łomazy. Najlepszą łuczniczką został Ewelina Och z Sanoka W zawodach startowali także inni mieszkańcy powiatu bialskiego Ewa Graniak-Wosinek, Agata Sadowska, Łukasz Węda w kategorii historycznej, oraz Andrzej i Iga Graboś w rywalizacji łuczników tradycyjnych. Ponadto zwycięzcy dostali pamiątkowe patery łucznicze. Zawody sędziował Artur Wosinek.

Z kolei w turnieju łuczniczym amatorów o puchar Wójta Gminy Piszczac Kamila Kożuchowskiego wśród najmłodszych do lat 13 wygrał Jakub Głowacki przed Mateuszem Stasiewskim i Tomaszem Pawlakiem – wszyscy trzej z Piszczaca. Czwarte miejsce zajął Arkadiusz Kuzawski. Dużo emocji dostarczyła rywalizacja młodzików w której zwyciężył Rafał Moździeż z Kobylan. Drugie miejsca wywalczył Bartłomiej Kur z Łomaz. Na trzeciej pozycji uplasował się Paweł Matejek z Dobrynki a czwartą lokatę wystrzelał Sebastian Rozwadowski ze Studzianki. W turnieju dorosłych zwyciężył Paweł Madoń ze Sławacinka Nowego. Na drugim miejscu uplasowała się Ewa Łepecka z Białej Podlaskiej, na trzecim Anna Czarniecka z Olecka a na czwartym Marek Żurawski ze Sławacinka Starego. Wszyscy uczestnicy sobotnich zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

Zawody zorganizował Dom Mokoszy Pracownia Sztuk Różnych, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu oraz Stajnia „Nad Lutnią” w Zalutyniu. Patronatem honorowym imprezę objęli Starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk i Wójt Gminy Piszczac Kamil Kożuchowski.  Kolejna runda Łuczniczej Ligi Wschód odbędzie się 23 kwietnia 2017 roku w  Krężnicy Jarej koło Lublina. Czwarta edycja zagości już 3 czerwca 2017roku do Międzyrzeca Podlaskiego.